Dom opieki dla osoby starszej- ile może kosztować?

skarbonka

Ze względu na starzejące się społeczeństwo, takich placówek jak domy opieki powstaje w Polsce coraz więcej. Coraz więcej osób decyduje się także na to, aby osobę bliską w takim ośrodku umieścić. Zasadniczo przyjmuje się, że z takiego rozwiązania korzystają rodziny, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z opieką nad osobą starszą, a ona sama nie jest zdolna samodzielnie prowadzić swojego gospodarstwa domowego. W takiej sytuacji, dom opieki dla seniora jest najlepszym rozwiązaniem. O takiej placówce w szczególności myślą także te rodziny, w których bliska im osoba choruje, a co za tym idzie wymaga niemalże całodobowej opieki, także i lekarskiej.

Domy spokojnej starości- ceny, jakie obowiązują w przypadku ośrodków prywatnych?

Tak naprawdę, ceny za domy spokojnej starości zależą od tego, na jaki ośrodek się zdecydujemy. Do naszej dyspozycji pozostają ośrodki prywatne, w których trzeba będzie pokryć cały koszt pobytu samodzielnie. W zależności od tego, jaki będzie to ośrodek, jaka jest jego lokalizacja, wystrój i wyposażenie, ceny miesięczne pobytu seniora w takim miejscu to od 2 tysięcy złotych wzwyż, nawet do kilku tysięcy złotych. Oczywiście, wydatek ten jest do zaakceptowania w przypadku, kiedy senior posiada własne dochody w postaci renty, emerytury lub też innych, przypisanych świadczeń. Zaletą prywatnego domu opieki jest to, że sami możemy wybrać, który to będzie ośrodek i jaki będzie jego standard. Nie musimy też przechodzić przez żadną biurokratyczną machinę, nie musimy biegać po urzędach, kompletować dokumentów, ani też wypełniać wniosków. Jedynym dokumentem będzie tutaj zwykła umowa cywilno- prawna, jaką zawiera się z ośrodkiem. Tam też wyszczególniony będzie miesięczny koszt. Wcześniej za pewne zostanie nam przedstawiony szczegółowy cennik domu opieki.

Co w przypadku ośrodków publicznych?

Senior może wnioskować o przyznanie mu miejsca w ośrodku publicznym. Nie jest to jednak rozwiązanie darmowe. Chcąc określić jaki koszt za dom opieki będziemy musieli ponieść, trzeba być przygotowanym na kwotę około 3 tysięcy złotych miesięcznie. Sam senior z własnych dochodów pokrywa około 70% całej kwoty. Kto wobec tego jest zobowiązany do pozostałej kwoty? Resztę kwoty za miesięczny pobyt seniora opłaca jego rodzina. Pierwszą w kolejności osobą jest mąż, następnie dzieci, a potem wnuki seniora. W ostateczności, jeśli senior nie ma już żadnej rodziny, uzupełnieniem kosztów miesięcznych zajmuje się gmina. Aby otrzymać miejsce w takim ośrodku, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku do Domu Pomocy Społecznej. Powinien on zawierać takie dokumenty jak zaświadczenie o niepełnosprawności i stanie zdrowia osoby starszej, zaświadczenie o jej dochodach (np. w postaci odcinków z emerytury czy renty), a także jej pisemne oświadczenie o tym, że dobrowolnie decyduje się ona na przeniesienie do takiego domu opieki. Wniosek powinien zostać złożony przez samego seniora- jego rodzina może wystosować go w jego imieniu tylko wtedy, kiedy jest on osobą ubezwłasnowolnioną.