Kupno mieszkania na kredyt- jak to zrobić?

klucz drzwi

Kupno mieszkania na kredyt hipoteczny jest bardzo popularnym sposobem nabywania swojego pierwszego mieszkania własnościowego. Dzięki możliwości zaciągnięcia kredytu można przenieść się „na swoje” swobodnie spłacając raty, co stanowi dla wielu atrakcyjniejszą opcję w stosunku do płacenia podobnych kwot za wynajem mieszkania, które nigdy nie będzie ich własnością. Jeśli więc tylko mamy dość stabilną sytuację finansową i zawodową- taką możliwość warto wziąć pod uwagę. Całe przedsięwzięcie jednak już na pierwszy rzut oka wydaje się dość stresujące i skomplikowane. Jak kupić mieszkanie na kredyt, aby wszystko faktycznie poszło szybko i sprawnie?

Najlepiej zacząć od własnych finansów

Można się bardzo rozczarować sytuacją, kiedy najpierw znajdujemy mieszkanie marzeń, a potem okazuje się, że jednak nie będzie nas na nie stać. Dlatego też znacznie lepszą strategią jest rozpoczęcie od analizy własnych finansów- a następnie oszacować własną zdolność kredytową. Już na tym etapie możemy udać się do banku, aby dowiedzieć się, na jaki kredyt będziemy mogli sobie pozwolić oraz przez jaki czas będziemy musieli go spłacać. Wizyta w banku za pewne będzie też o tyle pomocna, że pozwoli nam zorientować się w zasadach, na jakich taki kredyt będzie mógł zostać nam przyznany. Doradca finansowy szybko będzie mógł odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania oraz rozwieje nasze wątpliwości.

Wiemy, jakim budżetem dysponujemy- możemy zacząć szukać mieszkania

Jeśli już wiemy, na jaki kredyt będziemy mogli sobie pozwolić, a także jakim budżetem będziemy dysponować po jego przyznaniu- czas na przeglądnięcie ofert sprzedaży nieruchomości. Podstawowym pytaniem, jakie pojawia się już na starcie jest to, czy wybierać nieruchomości z rynku pierwotnego czy wtórnego. Na rynku pierwotnym polecamy zapoznać się z ofertą dewelopera Armada Finanse SA. Jeśli natomiast nie chcemy szukać mieszkania na własną rękę- bo przychodzi nam to z trudem, nie mamy czasu, jest to dla nas stresujące- możemy skorzystać z usług biura nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że biuro za swoje usługi naliczy nam stosowną prowizję. W takim przypadku wystarczy tylko udać się na rozmowę z konsultantem i przekazać mu wszelkie informacje o budżecie, preferowanej lokalizacji lub też o cechach idealnego mieszkania, które mogłoby w pełni odpowiadać naszym potrzebom.

Czas na formalności

Kiedy już znajdziemy upragnione mieszkanie- konieczne będzie podpisanie umowy przedwstępnej, która też jednocześnie często jest uważana za rezerwację lokalu. W zależności od sprzedawcy czy też dewelopera, czasem już na tym etapie trzeba będzie wpłacić zaliczkę z całości kwoty do zapłaty za lokal. Umowa przedwstępna powinna być podpisana około 3 miesiące przed planowanym zawarciem umowy kupna mieszkania- tyle bowiem może zająć cała procedura kredytowa w banku. Po podpisaniu takiej umowy powinniśmy zająć się już samym kredytem i udać się do banku, aby tutaj finalnie złożyć wniosek o kredyt oraz aby otrzymać pozytywną decyzję o jego przyznaniu. Po zakończeniu całej procedury kredytowej możemy umówić się ze sprzedawcą mieszkania na podpisanie aktu notarialnego, wykonanie wpisu do ksiąg wieczystych oraz na zapłatę określonej kwoty za mieszkanie.

Artykuł