Czy zdecydować się na zatrudnienie projektanta?

projekt wnętrza ceny

Zatrudnianie projektanta wnętrz jest coraz częściej obieraną strategią na komfortowe i nowoczesne mieszkanie. Wiele osób chciałoby takie mieć, ale kompletnie nie ma ani czasu ani pomysłu na to, jak wykonać taką aranżację. Niektórzy od razu decydują się na współpracę z projektantem uwzględniając koszty jego pracy w całościowym budżecie na remont, inny zastanawiają się, ile kosztuje projektant i czy będą mogli sobie na niego pozwolić. Jak wobec tego wyglądają ceny projektowania wnętrz? Kraków, Warszawa, Poznań czy też Łódź, czyli większe, poleskie miasta z pewnością będą miały te ceny odrobinę wyższe. Sprawdź jak wygląda to w Krakowie – https://www.dom-art.pl/cennik-projektowania-wnetrz-krakow/. Tak naprawdę jednak, każdy projekt podlega szczegółowej wycenie, gdyż wszystko zależy od tego, czego ma dotyczyć i jak szeroko mają być zakrojone wszystkie przeprowadzane prace.

Etap wyceny- wtedy poznajemy koszty

Aby ktokolwiek był w stanie przygotować nam ofertę- musi poznać nasze oczekiwania, a także zakres prac we wnętrzu. Dlatego też to pierwsze spotkanie z projektantem jest tak ważne. Podczas tego spotkania pokazujemy projektantowi wnętrze, a także opowiadamy o posiadanym budżecie, a także o tym, co chcielibyśmy, aby w danym wnętrzu się znalazło. Możemy określić interesującą nas stylistykę, wymienić kolory, które najbardziej nam odpowiadają, a nawet wskazać meble czy pożądany układ elementów we wnętrzu. Wszystkie te informacje posłużą architektowi do opracowania oferty ze wstępnym projektem wnętrza. Po otrzymaniu takiego wstępnego projektu mamy czas na to, aby zastanowić się nad tym, czy on nam odpowiada. Otrzymujemy także pełną informację o kosztach- zarówno tych całkowitych, jakie są związane z realizacją projektu, jak i koszty za sam projekt i pracę projektanta. Mamy więc wszystko czarno na białym i możemy zadecydować, czy taka opcja nam odpowiada.

Co w momencie, kiedy zaakceptujemy wstępny projekt?

Dopiero po podpisaniu umowy i wpłaceniu pierwszej kwoty zaliczkowej rozpoczyna się przygotowanie projektu właściwego. Przychodzi czas na szczegółowe pomiary oraz dodatkowe projekty dla takich fachowców jak elektryk czy hydraulik. Tutaj zazwyczaj potrzebnych jest kilka dodatkowych spotkań z inwestorami po to, aby dobrać wszystkie elementy projektu, zdecydować się na konkretne rozwiązania, zadecydować, co do wykorzystywanych materiałów. Efektem pracy projektanta na tym etapie jest projekt funkcjonalny- bardzo konkretny, stanowiący podstawę do przeprowadzania prac budowlanych, wykończeniowych i dekoratorskich w kolejnym kroku. Dodatkowo opracowywana jest także wizualizacja.