Stres – jak się z nim uporać?

praca w biurze

Stres jest reakcją organizmu na sytuacje, które oceniamy jako przekraczające naszą zdolność do poradzenia sobie z nimi, takie, które wytrącają nas z równowagi i obciążają nas. Nie zawsze stres jest negatywnym zjawiskiem. W małych dawkach pozwala nam zmobilizować się do większego wysiłku i skuteczniejszego działania. Jednak kiedy trwa stale może być wyniszczający. Dlatego warto dowiedzieć się jak radzić sobie ze stresem.

1. Uprawianie sportu i odpowiednia dieta – odpowiednia bogata w witaminy i substancje odżywcze dieta może zapobiec niszczącym skutkom, jakie może mieć stres na nasz organizm. Dzięki niej dbamy o odporność, zdrowy wygląd i redukujemy zły wpływ stresu. Często zdarza się, że nawet dużo warzyw i owoców w diecie nie wystarcza, aby zapewnić ciału wystarczającą ilość witamin. Wtedy z pomocą przychodzą suplement. Jeśli zdecydujemy się na suplementację warto wybierać naturalne preparaty takie jak Flavon. Uprawianie sportu to także sposób na redukcję stresu. Ćwiczenia fizyczne pozwalają się odprężyć i dostarczają naszemu ciału endorfinę, której molekuły wydziela nasz mózg po wysiłku fizycznym. Hormon szczęścia wpływa pozytywnie na zmniejszenie stresu.
2. Sen – prawidłowy odpoczynek pozwala nam naładować baterię na cały dzień, dzięki czemu łatwiej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami. Odpowiednia ilość snu ma znaczący wpływ na redukcję stresu. Jeśli jesteśmy niewyspani częściej oceniamy sytuacje jako trudne, przez co powodują one stres. Dużo, odżywczego snu może, więc przyczynić się do redukcji poziomu stresu. Wyspani, mamy więcej sił i pewności siebie, aby pokonać trudne sytuacje.
3. Relaks – kolejnym ważnym w walce ze stresem czynnikiem jest odpowiedni odpoczynek. Umiejętność zapomnienia o zmartwieniach i relaks to nieocenieni pomocnicy w walce ze stresem. Każdy ma własne sposoby na relaks, dla jednych jest to odpoczynek na świeżym powietrzu, dla nich gra w grę komputerową, jeszcze inni redukują stres spotykając się ze znajomymi czy czytając książkę. Co ciekawe badania pokazują, że czytanie książek relaksuje bardziej niż gry komputerowe czy oglądanie filmów. Świetnym sposobem jest też kontakt z przyrodą. Warto wziąć to pod uwagę planując odpoczynek.

Jak widać są różne sposoby na radzenie sobie ze stresem, warto stosować każdy z nich, aby zredukować negatywny wpływ tego zjawiska na nasz organizm. Jeśli czujemy, że stres nas przerasta – udajmy się po pomoc do psychologa, czasem to jedyny sposób, aby przetrać trudny czas w życiu.