Forma prawna firmy

Zakładając i rejestrując firmę każdy przedsiębiorca musi wybrać odpowiednią formę prawną. Od tego wyboru zależy wiele obowiązków, w tym między innymi obowiązki księgowe. Dlatego też wybierając formę prawną firmy warto zapytać prawnika lub księgowego jaki rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej będzie najkorzystniejszy w przypadku danej firmy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jest to najprostsza forma pod jaką może funkcjonować firma, pozwala ona na prowadzenie uproszczonej księgowości oraz karty podatkowej. Sam proces rejestracji jest również stosunkowo łatwy, a firmę rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak sama nazwa wskazuje, z tego rodzaju formy prowadzenia działalności gospodarczej można skorzystać zakładając firmę samodzielnie, jeśli dwie osoby zakładają firmę, muszą one skorzystać z formy jaką jest spółka.

Spółka

W prawie polskim istnieje wiele rodzajów spółek dlatego też rejestrując własną firmę należy wybrać tą najwłaściwszą, czyli taką, która będzie spełniała oczekiwania właścicieli a przy tym będzie najbardziej opłacalna. Proces rejestracji spółki jest nieco bardziej zawiły, wymaga bowiem przygotowania odpowiedniej umowy oraz zestawu dokumentów. Często zdarza się, że za pierwszym razem założenie spółki okazuje się niemożliwe ze względu na braki formalne, dlatego też decydują się na założenie spółki można skorzystać z pomocy biura, które w naszym imieniu przygotuje wszelką niezbędną dokumentację, tego typu usługi można znaleźć między innymi na tej stornie – biurorachunkowecredos.pl. Wspólnicy, którzy decydują się na stworzenie spółki mają do swojej dyspozycji wiele form prawnych, prawo polskie przewiduje bowiem istnienie spółek osobowych, taki w których wspólnicy odpowiadają własnym majątkiem za zobowiązania firmy, oraz spółki kapitałowe, gdzie udziałowcy nie odpowiadają za zobowiązania firmy. Spółki osobowe to spółka jawna, partnerska, cywilna oraz spółki komandytowe. Do spółek kapitałowych zaliczane są: akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością.