Początki w biznesie: strona internetowa

Rozpoczynając działalność gospodarczą, w zasadzie niezależnie od tego w jakiej branży będzie firma działała zawsze konieczne jest podjęcie kilku standardowych kroków:

  1. Rejestracja firmy w CeiDG.
  2. Założenie konta bankowego.
  3. Zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Urzędu Skarbowego.
  4. Stworzenie strony internetowej.

O ile trzy pierwsze punkty nie budzą wątpliwości, o tyle czwarty może być dla niektórych kontrowersyjny. Często pojawiają się pytania „prowadzę warsztat samochodowy, po co mi strona internetowa?”. Strona internetowa to narzędzie, które pozwala sprzedawać swoje usługi. Coraz liczniejsza grupa ludzi zanim zdecyduje się odwiedzić jakieś miejsce, albo poszukując konkretnych usług/produktów w swoim mieście wpisuje w wyszukiwarkę internetową odpowiednie hasła np. „mechanik Katowice”, albo „buty Częstochowa”, itp. Dlatego też nie posiadając własnej strony internetowej, na której byłby podany adres siedziby firma traci pewną część potencjalnych klientów. Dlatego też posiadanie własnej strony internetowej jest niezwykle istotne dla powodzenia początkujących biznesów.

Decydując się na własną stronę należy przede wszystkim mieć świadomość czym jest domena, hosting/serwer, layout.

Domena to inaczej adres www, pod którym znajduje się strona internetowa. Dostępność domen można sprawdzić wchodząc na stronę – wer.pl, wybierając zakładkę „Domeny”, następnie w wyszukiwarkę wpisujemy adres, pod którym chcielibyśmy, aby funkcjonowała nasza strona. Np. mechanik.katowice.pl, z wyszukiwarki dowiemy się, ze ta domena jest już zajęta, ale jeśli nieco ją zmodyfikujemy na mechnikwkatowice.pl możemy ją wykupić. W wynikach wyszukiwania otrzymujemy nie tylko informacje o dostępności domeny, ale także o jej cenie i bez problemowo możemy ją nabyć klikając opcję „Zamów”.

Aby strona mogła istnieć musi się znajdować fizycznie na dysku komputera zwanego serwerem, owy serwer musi być stale podłączony do sieci, jeśli zostanie wyłączony – strona przestanie się wyświetlać, dlatego też znaczna część firm decyduje się na wykupienie usługi hostingu w ramach, której usługodawca udostępnia nam część swojego serwera oraz łącza internetowego, po którym będzie odbywało się przesyłanie plików z danymi, dzięki czemu strona będzie wyświetlała się w internecie. Jest to o tyle dobre rozwiązania, że firmy, które zajmują się udostępnianiem takich usług, są odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnymi awariami, itp. (Hosting można tez zamówić na wcześniej wspomnianej stronie).

Na koniec layout – jest to graficzny wygląd strony internetowej. Posiadając domenę i hosting należy znaleźć osobę, która przygotuje dla nas stronę www. Powinniśmy przygotować zakładki oraz teksty, które się na takiej stronie znajdą. Układ strony, kolorystyka, grafiki – wszystko to, co widzimy wchodząc na stronę www – to właśnie layout.

Na koniec warto dodać, że zarówno domenę, jak i hosting wykupujemy na jakiś czas (1 rok, 2 lata, etc.) po tym czasie należy ją odnowić. Stronę dostajemy na własność, jednak należy pamiętać, że za wszystkie ewentualne poprawki i zmiany będziemy musieli zapłacić dodatkowo.