Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Statystyki pokazują, że wśród Polaków najczęściej wybieraną formą prawną spółek, jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Decydując się na założenie tego typu spółki należy jednak zdawać sobie sprawę z kilku elementów.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

Pierwszym krokiem na powołanie do życia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zawarcie umowy spółki. Taka umowa musi mieć postać aktu notarialnego, wraz z zawarciem umowy powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Dopisek „w organizacji” będzie towarzyszył spółce, aż do momentu uzyskania przez nią wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, co musi nastąpić nie później niż w sześć miesięcy po podpisaniu umowy spółki.

Spółka w organizacji ma czas, aby przygotować się do działania, to znaczy należy między innymi zgromadzić kapitał początkowy oraz spisać statut spółki. Statut musi zostać sporządzony w określony sposób zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawa. Często spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji korzystają w tym zakresie z pomocy specjalistów – prawników, takich specjalistów można zaleźć między innymi jak Kancelaria Adwokacka Anna Adamczuk.

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak już wspominano spółka musi zostać zorganizowana i zarejestrowana maksymalnie do sześciu miesięcy po podpisaniu umowy spółki. Zgłoszenie należy złożyć w Krajowym Rejestrze Sądowym, wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami i załącznikami. W momencie gdy spółka uzyska wpis do KRS znika z jej nazwy dodatek „w organizacji” i zaczyna ona działać jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wówczas należy zgłosić fakt jej istnienia wraz z wyborem formy opodatkowania w Urzędzie Skarbowym oraz ZUSie.

Konto firmowe to konieczność

Koniecznością w przypadku zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest także założenie firmowego konta, ponieważ wszystkie należności spółka może finansować jedynie ze swojego kapitału. Wspólnicy nie mogą robić przelewów z prywatnych kont, aby uregulować należności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie ograniczenie wynika z rozdzielności majątku prywatnego wspólników od majątku firmowego. W razie gdyby firma popadła w długi, to odpowiada ona jedynie własnym majątkiem, majątek wspólników pozostaje nienaruszony. Jeżeli, któryś ze wspólników zdecyduje się wesprzeć firmę własnymi pieniędzmi, w sytuacji dla niej kryzysowej, wówczas należy sporządzić umowę pożyczki pomiędzy firmą, a wspólnikiem udzielającym wsparcia finansowego.