Usługi dla Polaków zagranicą

Polska emigracja występuje niemal w każdym kraju Europy, w jednych jest ona mniejsza, w innych osiąga znaczące rozmiary. Zwłaszcza, w tych krajach, w których Polaków jest dużo, ciekawym pomysłem na biznes może być świadczenie usług na ich rzecz. Taki interes skierowany do Polaków przebywających zagranicą może przybierać bardzo różnorodne formy, oto kilka z nich:

 

  • Pośrednictwo pracy – jedne z pierwszych usług jakie powstają w krajach, do których Polacy chętnie emigrują, są biura pośrednictwa pracy. Takie organizacje w zamian za prowizję od wynagrodzenia przyjętego do pracy pracownika, szukają dla niego pracodawcy, niekiedy zajmują się także wynajmem miejsc noclegowych oraz organizują podróż z Polski do wybranego kraju, na terenie którego działają. Do takich firm mogą też zwracać się biznesmeni danego kraju poszukujący pracowników, wówczas taka firma prowadzi rekrutacje także na terytorium Polski i zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z zatrudnieniem Polaków w innym kraju.
  • Kancelarie prawne – im większa emigracja i im bardziej ustabilizowana, czyli obecna w danym kraju od dłuższego czasu, tym więcej kwestii prawnych wymagających znajomości przepisów danego kraju się pojawia. Dlatego też powstają kancelarie prawne specjalizujące się w przepisach danego kraju, ale oferujące swoje usługi także w języku polskim. Takie usługi oferuje między innymi polski Adwokat w Austrii https://www.smr-law.at/.
  • Sklep z polską żywnością – każdy kto przebywał na emigracji przez dłuższy czas wie, że tym za czym tęskni się najbardziej, poza rodziną i językiem, jest jedzenie. Każdy kraj ma swoją specyficzną kuchnię, a w naszej rodzimej jest wiele składników i potraw, których próżno szukać zwłaszcza na zachodzie Europy, dlatego w miejscach, gdzie pojawia się duża Polonia z reguły szybko pojawiają się też osoby, które prowadzą sklepy oferujące typowo polskie produkty, których próżno szukać w lokalnych sklepach.
  • Biura rachunkowe z językiem polskim – działają na podobnej zasadzie, co prawnicy wyspecjalizowani w prawie danego kraju, ale mówiący po polsku. W raz z coraz większą emigracją oraz pojawianiem się polskich biznesów w danym kraju, rośnie zapotrzebowanie na księgowych, którzy znają się na rachunkowości danego kraju, a idealną sytuacją jest, jeśli potrafią jej zawiłości przełożyć na język polski. Dlatego kolejnymi usługami oferowanymi Polakom zagranicą jest możliwość prowadzenia księgowości. Dotyczy to nie tylko firma, ale też osób prywatnych, które muszą rozliczyć swoje „PITy” poza Polską.

 

Jak widać istnieje wiele pomysłu na usługi skierowane do Polaków przebywających na emigracji. Czy to na stałe, czy tylko tymczasowo. Oczywiście zdarza się, że osoby mieszkające poza Polską nie chcą i nie muszą korzystać z ich usług, a bywa i tak, że już w kilku pierwszych tygodniach swojego pobytu posiłkują się pomocą firm skierowanych do obywateli Polski na dłużej pozostających poza granicami kraju. Przedstawione powyżej to zaledwie kilka form takich usług, ich spektrum jest w rzeczywistości o wiele szersze.