Czy zakładanie własnej działalności za granicą to dobry pomysł?

Od dłuższego czasu mieszkasz i pracujesz zagranicą, jednak marzy Ci się własna działalność gospodarcza? Masz dość pracy na czyjś rachunek lub po prostu wpadł Ci do głowy świetny pomysł? Poznaj największe trudności i korzyści z prowadzenia własnej firmy zagranicą. Czy jest to dobry pomysł?

Trudności i minusy założenia własnej firmy w obcym kraju

Pierwszym problemem, z którym się będziesz musiał zmierzyć, będzie bariera językowa i kulturowa. Nawet, jeśli już bardzo długo mieszkasz zagranicą, może się okazać nie lada wyzwaniem, aby dobrze porozumieć się w urzędzie czy dopasować strategię marketingową do lokalnych uwarunkowań kulturowych. Pamiętaj także, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy prawne niż te, do których jesteś przyzwyczajony w swojej Ojczyźnie, musisz się więc z nimi bardzo szczegółowo zapoznać.

Warto albo znaleźć niszową dziedzinę wśród lokalnych czy rodowitych mieszkańców, albo trafić w potrzeby i oczekiwania Polonii w kraju, w którym przebywasz. Jest to niezwykle trudne zadanie. Pomysł, który chcesz wcielić w życie musi być naprawdę dobry, w przeciwnym wypadku szybko zostanie zweryfikowany, a Ty narazisz się na spore straty finansowe.

Własna działalność gospodarcza za granicą – korzyści i pomoc

Patrząc z drugiej strony barierę językową możesz pokonać, zapisując się na kurs języka lub też ucząc się go samodzielnie w domu. Zawsze możesz również skorzystać z usług tłumacza w kluczowych dla firmy kwestiach, wynająć prawnika lub też na dalszym etapie zatrudnić agencję marketingową czy reklamową, która dopasuje komunikację do danej kultury.

Zakładanie działalności w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech (są to państwa, w których najczęściej Polacy otwierają własne firmy) ułatwią Ci również biura księgowe, które pomogą w załatwieniu najważniejszych spraw oraz będą służyły wiedzą i doświadczeniem.

Jeśli Twój pomysł na firmę trafia w niszę gospodarczą lub wynika z własnego doświadczenia, warto dobrze wszystko przemyśleć, przygotować i zaryzykować. Jeśli się uda, zaczniesz pracować na własny rachunek i staniesz finansowo na nogi. Jednak przed wykonaniem pierwszych kroków dobrze jest się skonsultować ze wspomnianym biurem księgowym – przeprowadzi Cię ono przez prawne wymogi i pomoże w załatwieniu wszystkich formalności.

Homepage