Jak założyć firmę na terenie Hiszpanii?

Nie jest tajemnicą, że w związku z tym, iż zarobki w Polsce nie są najwyższe, wielu rodaków z naszego kraju wyjechało na Zachód. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie tylko pracują oni na rzecz lokalnych przedsiębiorców, ale również sami zakładają tam firmy. Żadnym wyjątkiem nie jest tutaj Hiszpania, gdzie również polskich przedsiębiorców nie brakuje. Jeżeli także i Wy chcielibyście prowadzić firmę na terenie tego kraju Półwyspu Iberyjskiego, nieco Wam to ułatwimy. Odpowiedzmy sobie więc na kluczowe pytania, które wiążą się z przedsiębiorczością w Hiszpanii.

Forma działalności

Najpopularniejszą formą działalności na terenie Hiszpanii jest spółka akcyjna (z hiszp. Sociedad Anonima), której organami są zgromadzenie akcjonariuszy oraz zarząd. Warto zauważyć jednak, że w tym przypadku kapitał zakładowy takiej firmy musi wynosić co najmniej 60 102 euro, a w chwili jej zakładania wpłacony musi być co najmniej w 25 proc.

Alternatywą może być natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad de Responsabilidad Limitada), której minimalny kapitał to 3006 euro. Przy tej formie działalności w chwili założenia wpłacony musi on być już w całości.

Oczywiście może to być również jednoosobowa działalność gospodarcza (impresario individual, comerciante individual), którą zarejestrować trzeba jedynie w urzędzie skarbowym. Do tego niezbędne jest jednak zgłoszenie firmy do odpowiednika polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętajmy tutaj jednak o tym, że tak jak i w Polsce, tak i w Hiszpanii przy takiej firmie właściciel odpowiada całym swym majątkiem.

Stawka CIT

Wielu polskim przedsiębiorcom sen z powiek spędzają podatki. Jak jest z tym w Hiszpanii? Jak się okazuje nie najgorzej. Po reformie CIT, która miała miejsce w roku 2007, stawka tego podatku została zmniejszona z 32,5% do 30% dla dużych przedsiębiorstw oraz do 25 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zauważmy tutaj, że obniżona stawka podatku stosowana jest przy firmach, które generują dochody poniżej granicy 120 202,41 euro.

Pomoc w założeniu firmy

Czy założenie firmy jest trudne? Na pewno nie będzie skomplikowane dla osób, które w tym kraju przebywają już na tyle długo, aby dobrze rozeznać się w poszczególnych organach jak hiszpański urząd skarbowy czy odpowiednik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Inni mogą mieć spory problem. Tym bardziej że na ogół proces założenia trwa od sześciu do nawet ośmiu tygodni. Dlatego też można zlecić to firmie z zewnątrz, co jest bardzo dobrym pomysłem i z czego Polacy korzystają naprawdę często.

Przykładem firmy, która pomaga w zakładaniu działalności jest biuro GESTORIA RAMON SANTAFE, które takie usługi świadczy już od dwudziestu lat. Więcej o usługach tego biura i zakładaniu firmy w Hiszpanii dowiedzieć się można ze strony http://biuroksiegowewhiszpanii.pl/%EF%BB%BFzalozenie-dzialalnosci-w-hiszpanii/. Z pewnością jest to opcja warta bliższego rozważenia, gdyż przyszły przedsiębiorca w zasadzie niczym nie musi się tutaj martwić. Wszystkim zajmują się doradcy.