Dieta przy siedzącym trybie życia

Masz wrażenie, że Twoje codzienne nawyki Ci szkodzą? Męczy Cię 8 pracy w biurze i dojazdy do niej? Chciałbyś lub chciałabyś się zdrowiej odżywiać, a w wolnych chwilach aktywnie spędzać czas, zamiast oglądać seriale na kanapie?

Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś TAK, poznaj wskazówki, jak dbać o zdrowie przy siedzącym trybie życia.

Praca w biurze wpływ na zdrowie

Do zagrożeń dla zdrowia, wynikających z siedzącego trybu życia należą: ryzyko wystąpienia hemoroidów i żylaków, bólu pleców, bólu głowy. Im więcej czasu spędzasz w pozycji siedzącej, tym bardziej narażasz się na nadwagę czy otyłość.  Siedząca praca zwiększa ryzyko wystąpienia chorób krążenia, nadciśnienia i choroby wieńcowej. U osób prowadzących siedzący tryb życia częściej występuje też cukrzyca typu 2. Mało kto wie, że długie siedzenie uciska jelita, co może powodować zaparcia i inne problemy z trawieniem. Gdy pracujemy przy komputerze, nasze oczy są narażone na szereg dolegliwości: podrażnienie, wysuszenie spojówki, pogorszenie wzroku. Brak ruchu i nieodpowiednia dieta mają też negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Ruch to dbanie o zdrowie!

W trakcie pracy przy komputerze, pamiętaj o krótkich przerwach. Wstań wtedy od komputera, rozciągnij się, weź kilka głębszych oddechów, a najlepiej wyjdź na chwilę na świeże powietrze. Pamiętaj o codziennej dawce ruchu po pracy. Zrezygnuj z samochodu i wybierz się na spacer. Pamiętaj o regularnym uprawianiu sportu.

Przy siedzącym trybie życia szczególnie korzystne dla zdrowia będą:

pływanie wzmacnia odporność, ćwiczy wszystkie partie mięśni, łagodzi napięcia, usprawnia krążenie;

joga redukuje stres, poprawia przemianę materii, poprawia koncentrację, kształtuje sylwetkę i poprawną postawę ciała;

fitness energetyzuje, poprawia samopoczucie, rozwija kondycję, wspomaga odchudzanie.

Co jeść, czego unikać?

Wystrzegaj się wszelkiego rodzaju junk foodów, czyli wysoko przetworzonych produktów   słodyczy, czipsów, hot-dogów, frytek itp. Unikaj też używek takich jak alkohol lub papierosy. Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem możesz sobie pozwolić na filiżankę (lub dwie) kawy dziennie. Podobne działanie ma także zielona herbata, która dodatkowo zawiera silne przeciwutleniacze (zmniejszające ilość niebezpiecznych wolnych rodników w organizmie) oraz usprawnia spalanie tłuszczu. Postaw na pokarmy bogate w błonnik, czyli surowe i suszone owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i płatki owsiane.  

Staraj się nie jeść przy komputerze. 

Przygotuj sobie zdrowy lunch do pracy!

Pierwszy i najprostszy krok do lepszej diety to samodzielnie przygotowany, zdrowy posiłek do pracy. Zaopatrz się w  lunch box z przedziałkami i odzyskaj kontrolę nad swoją dietą.

Przykładowa zawartość lunch boxa:

  • surowe lub suszone owoce,
  • pełnoziarniste pieczywo z domową pastą (hummus, pasta z fasoli, pasta z zielonego groszku),
  • warzywa (surowe lub gotowane na parze),
  • orzechy lub pestki (np.: z dyni, ze słonecznika),
  • kawałek dowolnego sera lub tofu,
  • kilka kostek gorzkiej czekolady. 

Projekt Zdrowie dieta dla Ciebie

Zadbaj o siebie! Skorzystaj z usług profesjonalnej dietetyczki lub dietetyka i zacznij zdrowe życie. Projekt Zdrowie to nowoczesne centra dietetyczne w całej Polsce. Nie czekaj, przejdź na dietę dostosowaną do swoich potrzeb, stylu życia i ulubionych smaków.