Mieszkanie w spadku – jak na nim zarobić?

Mieszkanie w spadku bywa niekiedy kłopotliwym darem, z którym wiele osób nie wie co począć. Warto zatem zapoznać się z prawem spadkowym oraz pomyśleć nad sposobami, w jakie możemy na takim mieszkaniu zarobić. Mieszkanie, zwłaszcza w dobrej lokalizacji czy dużym mieście może stać się prawdziwą żyłą złota. Trzeba tylko wiedzieć co zrobić, aby nie był to jedynie koszt, ale także źródło zysku.

 

  1. Jak wiadomo w Polsce obowiązuje podatek od spadków i darowizn. Warto jednak wiedzieć, że mieszkania oraz domu uzyskane poprzez dziedziczenie mogą być zwolnione z tego podatku. Innymi słowy jeśli spadkobierca spełni określone warunki nie będzie musiał ponosić kosztów związanych z otrzymaniem mieszkania w spadku.
  2. Koleją kwestią jest ustalenie własności mieszkania, jest to szczególnie ważne, jeśli spadkobierców jest kilku. Można wówczas podzielić mieszkanie na odpowiednie części i dzielić zyski między siebie. Rodzeństwo może zrzec się prawa do mieszkania na rzecz jednego z nich lub jeden właściciel może spłacić pozostały posiadających prawa do spadku, stając się tym samym wyłącznym właścicielem mieszkania. Należy także podkreślić, że jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem zajmowanym na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, to nie jest to prawo dziedziczne. W związku z tym, aby móc dalej użytkować mieszkanie zgodnie ze swoimi założeniami należy złożyć wniosek o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.
  3. Mieszkanie otrzymane w spadku można sprzedać, zyskując tym samym środki finansowe na inne inwestycje. Jednak jeśli jest to mieszkanie w dobrej lokalizacji warto rozważyć, czy nie będzie bardziej opłacalnym sprzedanie go za kilka lat, kiedy ceny mieszkań pójdą w górę.
  4. Mieszkanie można także przerobić na lokale użytkowe tworząc tym samym biura do wynajęcia. Wówczas takie pomieszczenia dzierżawione są firmom, które otwierają w nich swoje siedziby. Biura do wynajęcia to ciekawy sposób na zyski z mieszkania otrzymanego w spadku. Takie jedno biuro do wynajęcia może przekształcić się w szerszy biznes oparty właśnie na takich założeniach. Przykładem firmy, która świetnie sobie radzi oferując biura do wynajęcia jest – herbewo.krakow.pl/do-wynajecia-biura/www.herbewo.krakow.pl/do-wynajecia-biura/.
  5. Analogicznie do wynajmu mieszkania w charakterze biura, można także zdecydować się na tradycyjny wynajem mieszkania lokatorom. Pobierając od nich co miesiąc odstępne, będzie to z pewnością dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu.