Jak wybrać dobrego prawnika?

Wybór prawnika, który poprowadzi nasza sprawę, to wybór, który nie należy do najłatwiejszych. Kiedyś najczęściej był on nam polecony przez znajomych, współpracowników lub krewnych. Dzisiaj większość kancelarii posiada strony internetowe, gdzie często można znaleźć ich specjalizację, zakres usług i często opisane przykładowe przypadki. Takie informacje możesz znaleźć na przykład na stronie slotakancelaria.pl.

Cena a jakość

Bardzo często mówi się, że im lepsza kancelaria, tym więcej trzeba zapłacić za ich usługi. Jest to bardzo logiczne rozwiązanie, ponieważ liczy się tu przede wszystkim doświadczenie i renoma. Koszty te jednak można w dużym stopniu zredukować poprzez dokładne określenie czego oczekujemy oraz powinniśmy odpowiednio się przygotować przed pierwszym kontaktem z prawnikiem. Na pewno wiele można zaoszczędzić zbierając wszystkie dostępne materiały i dokumenty i opisać je chronologicznie. Dzięki dobrze opisanym dokumentom, prawnik poświęci na to mniej czasu i weźmie mniej pieniędzy.

Opinie w internecie

Coraz więcej kancelarii decyduje się na założenie stron internetowych, a także profilu na portalu prawniczym. Dzięki temu, klient ma możliwość wyselekcjonować prawnika a także szybko rozpocząć kontakt i przedstawić swój problem. Oczywiście pamiętaj, żeby sprawdzić opinie na różnych portalach i forach, ponieważ wybór prawnika nie powinien być podjęty pochopnie. Może się także okazać, że kontakt za pomocą e-mail lub telefonu będzie wystarczający. Najczęściej prawnik pokieruje Cię i powie jakie jeszcze informacje lub dokumenty będą mu potrzebne, a także czy sprawa będzie jednorazowa, czy będziesz potrzebował rozpocząć dłuższą współpracę. Jeśli masz taką potrzebę, wybierz się na spotkanie z takim prawnikiem. Najczęściej rozmowa oko w oko jest zupełnie inna niż przez telefon.

Rozliczenie pracy

Oczywiście pieniądze jak zawsze odgrywają prawie największą rolę. Ze względu na swój charakter pracy, kancelarie oferują różne systemy rozliczania swojej pracy. Możesz płacić godzinowo, za każdą zafakturowaną godzinę, którą prawnik poświęca Twojej sprawie. Dodatkowo może mieć charakter ryczałtowy, czyli płacisz z góry konkretną kwotę za określoną sprawę. Inną opcją jest płacenie stawki miesięcznej niezależnie od tego, ile godzin kancelaria poświęca na Twoją sprawę. Pamiętaj o tym by zwrócić uwagę na to czy prawnik oferuje jedynie przedstawienie przepisów czy rozwiązanie Twojego problemu. Możesz żądać dokładnej wyceny usługi oraz konkretny jej termin.